.Net’in Geleceği (.Net 5 ve Yenilikleri)

Büyük değişiklikler için büyük hazırlık süreçleri gerekir, günlük hayatta her zaman kurulan yapıları, üretilen çözümleri güncellemek zorunda olduğumuz bir mesleğin içerisindeyiz.

.Net Core ile platformlar arası bir geçişe başlayan Microsoft .Net 5 ile
yeniden bir araya geliyor.

.Net dünyasını yakın zamanda bekleyen 2 büyük release vardı, .Net Core 3.0 ve .Net 5.

.Net Core 3.0 versiyonu tamamlandı, şimdi sıra .Net 5’de.

Aslında bu geçiş aşamasında .Net Core 3 ve 3.1 versiyonları bence en önemli ve en değerli versiyonlardı.Köprüden önceki son çıkış gibi düşünebilirsiniz. 🙂

.Net Core 3.x versiyonunda gRPC, Blazor gibi yeni özelliklerini pazara çıkartan Microsoft, benim gözlemlerim doğrultusunda oldukça başarılı oldu diyebilirim. Çünkü .Net Core 3 .Net’in en hızlı kabul gören versiyonu oldu.

Temel olarak .Net 5 ile hedeflenen, .Net Core, .Net Framework, Xamarin ve Mono’nun avantajlarını tek bir çatı altında toplamaktır.

.Net 5 ile artık tek bir .Net olacak, yani Xamarin,Unity,ML.Net dahil olmak üzere tüm framework’ler tek bir çatı altında birleşiyor.

Release tarihi olarak şu anda planlanan tarih Kasım 2020 ancak Preview versiyonları ile .Net 5’i daha yakından tanıyabiliriz.

Şimdiye kadar .Net Core için yazdığımız kütüphaneler .Net Framework’te çalışmayabiliyordu, bu benim gün içerisinde sürekli karşılaştığım bir problem, .Net Framework ile yazılmış bir uygulamayı .Net Core’a geçirirken shared library olarak bazı tanımlamalar yapmak gerekebiliyor.
Çözüm olarak tanımlamalarımızı .Net Standart ile geliştirmemiz gerekiyordu ancak .Net 5 ile birlikte artık tek bir Base Class Library olacak.
Şu anda Xamarin uygulamaları Mono Base Class Library kullanırken artık .Net 5 ile .Net Core Base Class Library kullanabilecek.

Her yeni sürümde olduğu gibi performans iyileştirmeleri mevcut tabi.

BCL’de daha hızlı algoritmaların yanı sıra HTTP3 desteğide .Net 5 ile .Net dünyasına giriş yapacaktır.

Game Development

.Net 5 mobil, Xbox ve diğer oyun platformları için oyun geliştirebileceğiniz unity’yi destekleyecek.

Mobile Development

.Net 5 ile, Xamarin kullanarak Android, iOS, tvOS, macOS ve watchOS platformları için platformlar arası mobil uygulamalar geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Desktop Development

Microsoft, yalnızca Windows’ta çalışan masaüstü uygulamalarını desteklemek için Windows Masaüstü Paketleri getiriyor. Net 5, tüm önemli masaüstü geliştirme işlevleri ve kitaplıkları ile birlikte gelecektir.

WPF, Windows Forms ve UWP (Evrensel Windows Platformu) 3 temel masaüstü platformudur. . Net 5 ayrıca Entity Framework, GDI +, LINQ ve ADO.Net gibi masaüstü geliştirmeler için bazı önemli alt framework’leride destekler.

.Net 5 dümene geçince bazılarına veda edeceğiz

ASP.NET Web Forms

ASP.NET Web Forms .NET 5’e gelmeyecek ve Microsoft şu anda resmi olarak tanıtılan Blazor’ı öneriyor. JavaScript’te iyiyseniz, diğer alternatifler Angular, React ve Vue SPA gibi bir framework tercih edebilirsiniz.

WCF (Windows Communication Foundation)

WCF Asp.Net Web Forms ile aynı kaderi paylaşıyor. Bu konuda uzmanların ve nacizane benim tavsiyem eğer mümkünse gRPC kullanmanız, gRPC ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şu anda .Net 5 Preview 2 yayınlandı, Preview 1 ve Preview 2 yukarıda bahsettiğim tüm özellikleri kapsamıyor tabi, Preview versiyonlarında neler yayınlandı biraz onlara bakalım.

Preview 1

  • Regular expression için performans iyileştirmeleri
  • RyuJIT için iyileştirmeler

Preview 2

  • RyuJIT için iyileştirmeler
  • Garbage Collector için iyileştirmeler.

Görüldüğü gibi şimdiye kadar yayınlanan versiyonların hiç biri .Net 5’in yüksek hedeflerini içermiyor, hazırlık aşaması devam ediyor 🙂 ancak ilerleyen zamanlarda yayınlanacak preview versiyonları çok daha fazla feature içerecektir.

Microsoft’un bu konu ile ilgili verdiği tarihlere göz atalım.

.Net Schedule

.Net 5 ile tabi ki EF Core ‘da 5.0 versiyonuna hazırlanıyor.
Entity Framework Core 5.0 versiyonu ile birlikte Include içerisine condition yazabileceğiz. (Bilginin kaynağı olan bora kaşmer’in ilgili tweetini buraya bırakıyorum :)) )

Sonuç olarak .Net 5, .Net dünyasında oldukça beklenen ve bir çok karışıklağa son verecek bir release.

.Net 5’e hazırlanmanın en iyi yolu mevcut uygulamalarımızı .Net Core 3.x’e upgrade etmek olacaktır çünkü .Net 5’e geçiş olarak en az zorluk yaşacağınız versiyon şüphesiz .Net Core 3.x’tir.

Bu süreç içerisinde araştırmalarıma devam edip bu yazının farklı versiyonlarını yayınlamaya çalışacağım.

Umarım faydalı olur.

Kaynak : https://medium.com/devopsturkiye/net-5-ve-yenilikleri-623aae985001

Paylaştıkça Artan Tat...

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.