C# Form TabControl Kullanımı

C# Form TabControl Kullanımı

Bu makalemizde TabContol nesnesi ve bazı özelliklerinden bahsederek kullanımıyla ilgili örnekler oluşturacağız. TabControl nesnesi kontrolleri sekmelerden oluşan paneller içerisinde görüntülemek amacıyla kullanılır.

Yani tek bir form üzerinde birden fazla form varmış gibi çalışabilirsiniz. TabControl’e Eklediğimiz her bir TabPage’i istediğiz gibi dizayn ederek birbirleri arasında geçişler yaptırabilirsiniz. TabControl nesnesine eleman ekleme yada çıkarma işlemi için Properties penceresindeki TabPages özelliğini kullanabilirsiniz.

ToolBox içerisinde bulunan nesnelerden TabControl nesnesini bulabilirsiniz. Aşağıdaki resimden de biraz da olsa TabControlun nerede olduğunu kestirebilirsiniz. Sürükle bırak yöntemiyle formumuzun istediğimiz kısmına nesnemizi koyabiliriz.

 

TabControlun Properties özellikleri aşağıdadır. Buradaki özellikleri kurcalayarak öğrenebilirsiniz. Ama bizim için şuan önemli olan TabPages özelliği olacak. Yanında yazan Collection kelimesinden de anlayacağımız gibi dizi içeriyor. Buradan TabPage ekleme, çıkarma işlemlerimiz ile eklediğimiz TabPagelerin özelliklerini kontrol edebiliyoruz.

TabPages özelliğine tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir form açılacaktır.. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Members bölümünde 3 adet tabPage bulunmakta. Bunlar tabPage1, tabPage2 ve tabPage3. Bu sekmelere tıkladığımızda sağ tarafta özelliklerini kontrol edebiliyoruz. Örneğin benim tabPage1 sekmemin Text özelliğini Kod olarak değiştirmişim.

Hızlı olarak aşağıdaki ufak butondan sayfa ekleyip silebilirsiniz.

Sorularınızı yorum bırakarak sorabilirsiniz.

 

Paylaştıkça Artan Tat...