ASP.NET

Asp.net nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Burada Asp.net anlatılırken sıklıkla adını anacağımız .net için Microsoft .Net Nedir konusunu okumanız tavsiye edilir.

Asp.net Nedir ?

Asp.net web uygulama geliştirme (framework) çatısıdır. Microsoft’ un geliştirmiş olduğu klasik ASP’ nin üzerinde önemli geliştirmeler yapılarak oluşturulmuştur. Asp.net modern bir teknolojidir ve web sayfaları, web uygulamaları ve XML web servisleri hazırlanmasına olanak sağlar. ASP.NET programlama dili değildir.

Asp.net ile bir web uygulaması hazırlamak için .net dillerinden (C#, VB.net..) birisi kullanılabilir. .Net platformunun nesneleri Asp.net içerisinde de kullanılabilir. Asp.net ile bir web uygulaması geliştirmek için Visual Studio kullanılır.

Asp.net’ in Temel Özellikleri

Asp.net code behind denilen tasarım öğeleri ile programlama öğelerini bir birinden ayrı sayfalarda bulunduran bir özelliği destekler. Bu özellik sayesinde bir proje üzerinde tasarımcı ve programcı aynı anda çalışabilir.

Sayfanın tasarım öğeleri (web forms için) .aspx uzantılı dosyada bulunurken program nesneleri .aspx.cs (Csharp için .cs, VB.net için .vb) uzantılı dosyalarda bulundurulur.

Asp.net’ te Web Forms veya MVC programlama modellerini kullanarak uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Microsoft .Net platformunun tüm özellikleri Asp.net uygulamaları için geçerlidir.

Visual Studio içerisindeki web kontrolleri (buton, textbox, dropdown list vs..) sürükle-bırak özelliği kullanarak hızlı ve basitçe uygulamaya dahil edilebilir.

Modern web uygulama arayüzleri oluşturabilmek için MasterPage ve Theme yapıları mevcuttur.

Asp.net’ te gelişmiş oturum yönetimi desteği mevcuttur. Bu sayede üyelik işlemleri basit ve güvenli olarak yapılabilir.

Asp.net’ in istemci-sunucu mimarisini aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

Asp.net Nedir ? İstemci Sunucu Mimarisi
Asp.net Nedir ? İstemci Sunucu Mimarisi

Asp.Net Web Uygulama Örnekleri

Asp.net nedir daya iyi anlamanız için bir kaç gerçek uygulama örnekleri gösterelim. Tüm diğer Microsoft sitelerinde olduğu gibi eğitim portalı Açık Akademi Asp.net ürünüdür. Türkiye üniversitelerinin çok büyük bir kesiminin öğrenci otomasyonları yine Asp.net ürünü.

Hepsi Burada, Ebay gibi alışveriş siteleri ile Vakıf Bank, Teb, Finans Bank, Deniz Bank gibi bankaların siteleri ve internet şubeleri asp.net uygulamalarıdır.

Paylaştıkça Artan Tat...