DEVEXPRESS

DevExpress Nedir?

Merhaba arkadaşlar biraz DevExpress’ten bahsedelim, nedir bu DevExpress? DevExpress  .NET platformunun bir componenti’dir. Açılımı ise Developer Express’tir.

Peki ne işe yarar?

DevExpress Visual Studio’da kullanabildiğimiz kapsamlı bir eklenti ve şu ana kadar alanındaki en iyisi diyebilirim. Bir Yazılım Geliştirici nerede zorlanır, neye ihtiyaç duyar, nerede zorlanır, nerede fazla uğraşır.. hepsini göz önünde bulundurarak ona göre araçları geliştirmiş ve bizlerin hizmetine sunmuşlar. DevExpress size Toolbars’ta(Ribbon Form, XtraReport, Gridler, Textler, Menüler, Temalar vb.) bir çok nesne sunar. Görsellik açısından da gayet başarılı bir uygulamadır. Nesnelere çeşitli efektler verebilir, görselliği ve kullanım kolaylığını kod yazmadan Halledebilirsiniz. DevExpress nesneleri DevExpressin özel “dll” lerini kullanır. DevExpres kullanırken form isimlerinin artık  “XtraForm” olduğu da dikkatinizi çekecektir.

Nasıl Kurulur?

DevExpress’in 30 günlük deneme sürümünü kendi sitesinden indirebilirsiniz. DevExpress’i indirdikten sonra Visual Studio açıksa kapatın. Ardından DevExpress kurulum dosyasına çift tıklayarak kurun daha sonrada components’e çift tıklayarak kurun, kurulum bittikten sonra Visual Studio’yu açıp Toolbars’tan inceleyebilirsiniz.

DevExpress Kurulumu

Geliştirdiğimiz Windows uygulamalarında ya da web uygulamalarında genelde toolbox’da bulunan componenflerin yetersiz oluşundan yakınırız. Projemize eklemek istediğimiz görsel estetiklikte nesneleri, Visual Studio yazılımıyla gelen nesnelerde çoğu zaman bulamayız. Bunun nedeni, .net framework kütüphanesinin nesneleri bize en temel ve kullanışlı nesneleri sunar, fakat çok fazla görselliğe önem vermez. Bu noktada üçüncü parti bileşen olarak yükleyeceğimiz, açılımı developer express olan DevExpress yazılımı imdadımıza yetişiyor. Bu yazılım sayesinde çok daha güzel görselliklere sahip nesneleri projelerimizde kullanmış olacağız, örneğin siz geliştirdiğiniz bir projede grafik ile çeşitli verilerin gösterilmesini sağlayacaksınız, fakat asp.net nesnelerinden olan grafik nesneleri görsel anlamda isteklerinize cevap veremiyor, bu anlamda DevExpress nesnelerinde bulunan grafik nesnesi işinizi fazlasıyla görecektir.

DevExpress yazılımında bulunan nesneler en genel anlamda asp.net ve Windows uygulamaları için çok kullanışlı nesnelerdir. Normal toolbox”da bulunan nesnelerin hemen hepsinin DevExpress versiyonu bulunur. Bu nesneleri projelerimize eklediğimizde, kendisine özgü referans dil yapısını oluşturur ve kendi framevvork’ünden nesneleri çeker. DevExpress nesnelerini web ortamında kullandığınızda yapmanız gereken önemli bir ayrıntı, projeyi publish edeceğinizde kullanmış olduğunuz DevExpress nesnelerinin dll’lerinin de publish edilebilmesi amacıyla, Solution Explorer/Referance dizini altına eklenmiş olan DevExpress nesnelerini seçerek, F4 kısayol tuş kombinasyona basarak veya properties penceresini açarak, Copy Local seçeneğini True yapıyoruz. Bu sayede projeyi publish ettiğimiz zaman, beraberinde DevExpress nesnelerimizde gelmiş olacaktır.

DevExpress nesnelerimizin de programlanabilme açısından normal .net framework nesnelerinden farkı yoktur, örneğin, normal nesneler gibi Click veya DataRowFocused gibi çeşitli nesne eventları bulunur.

DevExpress hakkında bu kadar ön bilgiyi vermeyi yeterli buluyorum, fakat şunu da belirtmekte fayda var, Visual Studio ortamında DevExpress gibi başka bileşen yazılımlar da vardır, örneğin bunlardan ikisi NetAdvantage ve ComponentOne gibi farklı yazılımlardır, bunları da aynı amaçlar veya daha gelişmiş amaçlarla kullanmamız mümkündür.

DevExpress Kurulumundan Sonra Toolbox

DevExpress yazılımını bilgisayarımıza kurduktan sonra, componenflere yani nesnelere erişebilmek için yine toolbox penceresini kullanacağız, fakat DevExpress nesneleri toolbox üzerinde görüntülenmiyor olabilir. Nesnelerin yükleme sonrası otomatik gelmemesi durumunda, yapacağımız işlem aşağıdaki adımlarda açıklanmıştır.

• öncelikle Visual Studio açık ise kapatınız.

• Başlat/Tüm Programlar/Developer Express

• Components/Tools/ToolboxCreator

işlemlerini sırasıyla çalıştırdığımızda, karşımıza bir yükleme ilerleme penceresi (progress) gelecektir, tamamlandıktan sonra Visual Studio’yu açıp toolbox’a DevExpress nesnelerinin geldiğini göreceksiniz.

Eğer hala DevExpress nesnelerine erişemiyorsanız, fare imleci toolbox üzerindeyken sağ tıklayıp Choose Items seçeneğini tıklayın ve karşınıza gelen .Net Framework Components diyalog penceresinden DevExpress ile ilgili nesneleri ya da nesne gruplarını ekleyin, bu şekilde nesneler toolbox üzerinde görüntülenecektir.

Paylaştıkça Artan Tat...